
Chińska nazwa akupunktury ZhenJiu składa się z dwóch znaków, które oznaczają odpowiednio: metalową igłę i ogrzewanie, lub przyżeganie za pomocą ziół bylicy pospolitej (łac. artemisia vulgaris). Nazwa ta wskazuje, że do stymulacji punktów akupunkturowych wykorzystuje się nie tylko igły. Głównym założeniem moksowania jest stymulacja punktu akupunkturowego za pomocą ciepła, uzyskiwanego podczas spalania substancji.
W przeciwieństwie do akupunktury, która działa na istniejącą energię ciała, moksowanie może dostarczać energię do ciała poprzez ciepło. Dlatego metodę ta stosuje się przy chorobach spowodowanych brakiem energii, przy chorobach przeziębieniowych oraz w przypadku osób przewlekle chorujących, słabych i starszych.
Moksowanie można wykonać kilkoma sposobami. Można użyć cygaro moksowe, czyli watę moksowa zwiniętą na kształt cygara, które może mieć różne rozmiary i średnice. Cygaro takie może być trzymane nad punktem lub poruszane okrężnymi, podłużnymi lub stukającymi (tzw. dziobanie) ruchami, blisko lub daleko od skóry lub część takiego cygara można umieścić na igle i pozostawić nieruchomo aż do wypalenia substancji. Moksa może być również stosowana w postaci waty lub części cygara umieszczonego np.: w tzw. „pudełku moksowym” i położona na ciele pacjenta, co często jest bardzo przyjemne i relaksujące.
Akupunktura Poznań | AKUZEN tel. 603-033-857
Gabinet: Poznań, ul. Sianowska 151a