Chociaż spotkamy się z wieloma błędnymi stwierdzeniami, akupunktura jest metodą leczenia różnych dolegliwości i chorób, a wszystko to przy pomocy specjalnych igieł. Niektórzy na samą myśl o igłach mają skojarzenia z bólem, ponieważ porównują je do pobierania krwi lub zastrzyków. Co ciekawe, igły do akupunktury wykorzystuje się ponad 2000 lat.

Jak działa akupunktura?

Na pewno każdy akupunkturzysta usłyszał pytanie – co jest na końcu igły? Należy obalić mit, że przy pomocy igieł podawany jest pewien rodzaj leku. Igły są wolne od jakichkolwiek substancji. Są czyste oraz sterylne.

To, jak działa akupunktura, polega ściśle na wykorzystaniu zdolności organizmu człowieka do samoleczenia. Medycyna chińska określa to, jako regulowanie przepływu energii Qi, natomiast sam mechanizm działania akupunktury, opisywany jest też przez medycynę akademicką.

Akupunktura działa wpływając na układ nerwowy, fale mózgowe oraz przepływ krwi. Zwłaszcza podczas zabiegu, uspokojeniu ulega układ współczulny, który odpowiada za ucieczkę i walkę. Stymulowany jest także układ przywspółczulny, związany z odpoczynkiem oraz relaksem organizmu. Tym samym, akupunktura przynosi świetne efekty podczas leczenia przewlekłego bólu, a także psychosomatycznych dolegliwości.

Prawie bezbolesne nakłucia

Mamy tu do czynienia z zabiegiem, którego nie należy się bać. Igły do akupunktury są inne niż te, które znamy z gabinetów lekarskich, a zatem same nakłucia dość znacząco się różnią. W trakcie zabiegu dochodzi do przerwania ciągłości tkanki, stąd jest to odczuwalne. Co ciekawe, jedynie nieliczni pacjenci uczucie to nazywają bólem. Wszystko z uwagi na to, że bardzo indywidualną kwestią jest poziom odczuć bólowych, a u każdego próg bólu jest inny.

Naukowe badania wykazują, że najniższy próg odczuwania bólu wyróżnia się u kobiet, dzieci i osób w starszym wieku. Ponadto, zabieg akupunktury prowadzi do wytwarzania endorfin takich jak serotonina, dopamina, które niwelują ból – ten związany z zabiegiem, ale też ten, z powodu którego zgłaszamy się na leczenie.

Co podczas akupunktury czuje pacjent?

Chociaż akupunktura nie jest bolesna, jest w pewien sposób odczuwalna, a uczucie to opisywali już starożytni Chińczycy, jako przepływ energii do punktu. Pojawia się ono w momencie, kiedy igła zostanie prawidłowo umieszczona w punkcie akupunkturowym. Niektórzy opisują to uczucie jako uczucie rozpierania, przepływającego impulsu, ciepła czy drętwienia. Nie należy obawiać się tego odczucia, ponieważ dla terapeuty jest to sygnałem, że igła została dobrze umiejscowiona w punkcie. Stopień tych doznań jest jednak indywidualny.

Jeśli nakłucia jednak powodują ból, obowiązkowo należy powiedzieć o tym terapeucie. To rzadka, a przy tym nieszkodliwa sytuacja, której dolegliwość mija natychmiast po wyjęciu igły. Akupunktura to zabieg, którego nie należy się bać. Jeśli wykonany jest prawidłowo, prowadzi do odprężenie oraz regeneracji.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *