Mimo tego, że każdy słyszał kiedyś o akupunkturze, dla wielu jest to dość „egzotyczne” pojęcie, a przy tym jego rozumienie jest nie do końca prawidłowe. Jest to jeden z podstawowych filarów chińskiej medycyny. Chociaż często akupunktura klasyfikowana jest jako medycyna alternatywna, warto wiedzieć, że w przypadku wielu problemów jest to zabieg refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Kiedy tematem jest akupunktura – ilość zabiegów, działanie wiele innych kwestii staje się znakiem zapytania, natomiast warto zacząć od wyjaśnienia samego pojęcia. W uproszczeniu – akupunktura jest zabiegiem, który polega na wprowadzeniu specjalnych igieł do konkretnych punktów na ciele. Są to tzw. punkty akupunkturowe, a zatem nieprzypadkowe miejsca. Są one dobierane przez pryzmat wcześniejszej diagnozy, a zatem u każdego pacjenta może wyglądać to nieco inaczej. To ponad 360 punktów opisanych na ciele. W większości przypadków, nakłuwa się ręce oraz nogi. W takiej sytuacji, pacjent nie musi się nawet rozbierać – wystarczy podwinąć rękawy oraz nogawki. Łatwo dostrzec, że jest to wówczas bardzo wygodne rozwiązanie.

Bezpieczeństwo akupunktury

Wszelkie powikłania oraz niebezpieczeństwa, jakie może nieść za sobą akupunktura, to w większości głosy przeciwników oraz sceptyków tej metody. Wiedzę w tym temacie powinniśmy czerpać od specjalistów, którzy zajmują się tym na co dzień.

Zabieg akupunktury wykonywany jest przy pomocy specjalnie stworzonych do tego celu  igieł. Są to zatem inne igły niż te, które stosowane są do zastrzyków lub pobierania krwi. Mamy tu do czynienia z unikalną, ponieważ lekko zaokrągloną, a jednocześnie ostrą konstrukcją, a ta pozwala na płynną penetrację igły przez tkankę. Sprawia to, że uszkodzenie naczyń jest niewielkie, a ryzyko krwawienia po zabiegu minimalne. Warto dodać, że igły są cienkie, elastyczne, ale co najważniejsze – sterylne oraz jednorazowe. Wykonane są ze stali nierdzewnej, a to materiał, który w medycynie jest wykorzystywany bardzo często.

Jakie są wskazania do wykonania akupunktury?

Akupunktura to rozwiązanie dla osób, które zgłaszają dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego. Ale nie tylko! Akupunkturzyści pomagają też tym, którzy często skarżą się na intensywne oraz przewlekłe problemy jak np.: bezsenność, depresja, stany zapalne stawów. Zabieg może również pomóc w leczeniu bólu głowy, migren, natomiast stosowana jest także u osób z problemami z trawieniem i metabolizmem. Takie objawy jak np. zgaga, zaparcia, biegunki i wzdęcia, mijają niekiedy już nawet po serii kilku zabiegów.

Bardzo ważną dziedziną wskazań, są tzw. dolegliwości kobiecie. Doświadczony specjalista na pewno poradzi sobie z bolesnymi miesiączkami, czy też uporczywym napięciem przedmiesiączkowym. Ludzki organizm ma naprawdę niesamowite zdolności do samoleczenia, a po kilku cyklach zabiegów akupunktury, w wielu przypadkach nie ma już konieczności stosowania innych lekarstw. Dolegliwości ustępują same, po czym badania medyczne potwierdzają pełny powrót do zdrowia. Akupunktura z całym przekonaniem jest metodą, którą warto wypróbować.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *